Wystawa „Europa – to nasza historia” od 1 maja w Hali Stulecia we Wrocławiu – TerazWrocław.pl – Informacje Praca Studia Nauka Imprezy Mieszkanie we Wrocławiu Stancje

Wystawa „Europa – to nasza historia” od 1 maja w Hali Stulecia we Wrocławiu

30 kwietnia 2009 w Wydarzenia

Od momentu powstania idei wspólnej zjednoczonej Europy minęło już 50 lat. Ta okrągła rocznica stała się pretekstem do stworzenia wystawy "Europa – to nasza historia", która początkowo prezentowana była w Brukseli. Popularność, jaką cieszyła się ekspozycja, zainspirowała władze Wrocławia do przeniesienia ekspozycji do stolicy Dolnego Śląska.
- Wystawa, choć przyjechała z Brukseli, została u nas znacznie zmieniona i rozszerzona. W efekcie zachowała tylko szkielet brukselskiej edycji. My poszerzyliśmy ją o mnóstwo nowych elementów, dotyczących zwłaszcza ostatnich dwudziestu lat historii Polski – mówi prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Wystawa Eksponaty znajdują się na powierzchni 2,5 tys. metrów kwadratowych i podzielone są na 12 różnych sekcji tematycznych. Przedstawiają historię Europy od 1945 do 2009 roku. 
- Zależało nam szczególnie na przeniesieniu tej wystawy do Wrocławia z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że 1 maja przypada piąta rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, a po drugie – 4 czerwca minie 20 lat od pierwszych, niemal wolnych, wyborów w naszym kraju. Dlatego już 2 czerwca uzupełnimy wystawę o kolejny pawilon o nazwie "20 lat na okrągło"- zapowiada Dutkiewicz.

Wystawa jest przede wszystkim opowieścią o integrowaniu się narodów Europy, opartą na wspomnieniach zwykłych ludzi. Jest historią przemian politycznych, ale także kulturowych i obyczajowych. Oba wątki – przemiany polityczne i społeczne – przeplatają się nieustannie, ilustrując procesy i wydarzenia, którym podlegał stary ląd przez te wszystkie lata: zimną wojnę, upadek systemów totalitarnych, narodziny demokracji. 

- O wyjątkowości tej wystawy świadczy fakt, że pokazuje ona historię Europy nie jako historię wielkich ludzi czy instytucji, ale jako historię Europejczyków, jednostek, pojedynczego człowieka. Ta przyjęta przez nas forma ma dostarczyć przede wszystkim osobistego przeżycia, doświadczenia i zrozumienia Europy – przekonuje prof. Krzysztof Pomian, współorganizator wystawy.

Na całość ekspozycji składają się plansze informacyjne, dziesiątki zdjęć, projekcje filmowe, symulacje komputerowe, przedmioty życia codziennego i obrazy, a w tle wystawie towarzyszy oryginalna muzyka. Polską część uzupełnia dokumentacja wydarzeń ważnych dla Polaków: działalność NSZZ Solidarność, wspomnienia czerwca '89, a także osoba Jana Pawła II. 

[przeczytaj]- Dla mnie szczególna jest ekspozycja ukazująca historię Polski, a to dlatego, że opowiada o życiu i działalności ludzi, których cenię, z którymi do tej pory się przyjaźnię. Mam tu ma myśli Barbarę Skargę czy Tadeusza Mazowieckiego, ale także wielu wybitnych działaczy świata kultury czy polityki. Bez wątpienia mogę powiedzieć, że to także moja historia – dodaje prof. Pomian.

Wrocław dodatkowo przygotował specjalną atrakcję dla licealistów i gimnazjalistów. W serwisie gra.terazwroclaw.pl młodzi internauci mogą zagrać w multimedialną grę edukacyjną i wziąć udział w losowaniu ponad 100 wspaniałych nagród, m.in. laptopa firmy Apple. 

Wystawa trwa od 1 maja do 5 sierpnia 2009 roku.

 

Oficjalny serwis informacyjny: http://www.wystawa-europa.pl.

Podziel się opinią! Dodaj komentarz.
0

Twój podpis: (pole jest wymagane)