Najczęstszą przyczyną wycieków wody jest awaria instalacji wodnej. Powodować to może wiele czynników np. uszkodzona kształtka instalacji, która doprowadza ciepłą oraz zimną wodę lub pęknięta rura. W przypadku niekontrolowanego wycieku warto sprawdzić też odpływ kanalizacyjny z umywalki, wanny, prysznica i toalety. Uszkodzeniu mogła ulec również instalacja centralnego ogrzewania, w której doszło do rozszczelnienia. Instalacje te są ukryte i poprowadzone w pionach lub pod posadzką, więc nie ma do nich łatwego dostępu, co utrudnia zlokalizowanie awarii. 

Jakie szkody może wyrządzić wyciek wody?

To bardzo niebezpieczne zjawisko. Może skutkować powstaniem oraz rozwojem pleśni i grzybów, które są niezwykle niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Wyciekająca woda przez dłuższy okres prowadzi do gnicia ścian, podłóg i płyt gipsowo-kartonowych. Jeśli więc nie zareagujemy w porę, konieczny może okazać się kosztowny remont. Najbardziej niebezpieczne jest jednak zalanie instalacji elektrycznej, która może doprowadzić nawet do pożaru budynku. 

Jak zlokalizować wyciek wody?

Skutki wycieku wody w pierwszej kolejności zauważane są najczęściej na ścianach lub na suficie, gdy usterka wystąpiła piętro wyżej. Gdy zauważymy wyciek, należy niezwłocznie zlokalizować jego przyczynę, by nie dopuścić do dalszych uszkodzeń, które może wyrządzić woda. By odkryć skąd wypływa, konieczne może się okazać zdemontowanie podłóg lub skucie kafelków w pobliżu instalacji wodnej. To ostateczne rozwiązanie, ponieważ prowadzi do dewastacji mieszkania oraz istnieje ryzyko uszkodzenia instalacji podczas przeprowadzanych prac, co może skutkować większym wyciekiem. 

Coraz częściej korzysta się z drugiej metody, która polega na wykorzystaniu specjalnych urządzeń pomiarowych. Dzięki nim lokalizacja wycieków jest prostsza. Pozwalają one na jaśniejsze sprecyzowanie, gdzie dokładnie wycieka woda. Dzięki temu możliwe jest wykrycie wycieku przy jak najmniejszych szkodach na posadzkach i ścianach mieszkania. Wówczas wystarczy skuć jedynie miejsce wycieku bez konieczności dewastacji ścian i podłóg. 

Jak przeprowadzić osuszanie?

Po zlokalizowaniu i naprawieniu instalacji można przejść do osuszania miejsc, które wcześniej zalała woda. Należy do tego przystąpić dopiero po usunięciu lub wypompowaniu nadmiaru wody, by osuszanie było bardziej efektywne. Gdy skutki wycieku nie są bardzo rozległe, może okazać się, że wystarczy zakupić zwykłe osuszacze powietrza w woreczkach i sprawdzać regularnie poziom wilgotności, by nie doprowadzić do rozwoju pleśni. Można zakupić w sklepie budowlanym urządzenie, by dokonać pomiaru. Ułatwi to decyzję o dalszych krokach w osuszaniu mieszkania. 

W sytuacji, gdy wyciek był bardziej rozległy przydatne są profesjonalne osuszacze, dzięki czemu na pewno osuszymy daną powierzchnię szybciej, unikając dalszych strat w związku z wyciekiem. Zalecamy zapoznać się z ofertą wynajmu tego typu urządzeń, gdy konieczna jest bardziej zdecydowana reakcja na wyciek wody. Można ją znaleźć pod adresem https://tech-mar-osuszanie.pl/wynajem-osuszaczy/.